zihinsel iş yükü ölçümü

Ergonomi Ölçümü

Ergonomi, yapılmakta olan işin çalışan personellere en uygun ve etkili hale getirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde ergonomi denildiği zaman en temel amaç çalışan kişilerin yaşam kalitesini yükseltmek, sağlığını ve hayatını güven altına almaktır. Ayrıca kişilerin iyileştirilmesi ve iş verimliliğinin maksimum seviyelere getirilmesi de ergonomi sayesinde elde edilebilmektedir. Gündelik hayatta kullanılmakta olan tüm araç ve gereçlerin kişilere uygun hale getirilebilmesi için ergonomiden yararlanılmaktadır. Ergonomi kalite ve verimlilik sorunlarına yol açan tüm engellerin ortadan kaldırılmasını sağlar. peki ergonomi ölçümü nedir

Çalışan personellerin genel sağlığının ve özellikle de iskelet sağlığının geliştirilmesi ile iyileştirilmesi konularında ergonomi ölçümü büyük bir önem taşımaktadır. Çalışanların yaralanmalarını ve hastalanmalarını engellemek amaçlı olarak yararlanılan ergonomi yatırım ve geri dönüşüm oranlarınızı da arttırmaya başlar. İnsanların iş verimliliği ve performansı ile iskelet yapısı ve sağlığı arasında doğrudan bir bağlantı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

Ergonomide Temel Amaçlar Nelerdir?

ergonomik risk etmenleri nelerdirKas ve iskelet sağlığı çalışan personellerin daha verimli olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kas ve iskelet hastalıkları çalışanlar arasında yaygın bir hastalık olduğu için işlere bağlı olarak sakatlıklar da ortaya çıkabilmektedir. Ergonomi ölçümleri ve ergonomi de temel hedef çalışanların kas ve iskelet sistemini de koruma altına almaktır. TETKO firması olarak amacımız iş yerlerinizdeki iş memnuniyetini arttırmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

Sizlere sunmakta olduğumuz ergonomi ölçümü sayesinde üretimlerinizin kalitesi artar. İş günü kayıpları ve hastalıkların maliyetleri ise en az seviyelere indirilmiş olur. Böylelikle firma olarak rekabet ortamında daha sağlıklı bir şekilde yer almış olursunuz.

Ergonomi Uygulamanın Amaçları

ergonomi ölçümüErgonomi eğitimi, ergonomik iyileştirmeler ve ergonomi ölçümleri ile birlikte çalışanlarınızın aktif olarak katıldığı programlar ortaya çıkartılır. Başarı faktörleri yönetici desteği, ergonomi bilincinin oluşturulması, çalışanların katılımı, planlama ve zaman ile doğru orantılı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Ergonomi ölçümleri yalnızca işleriniz ile ilgili problemleri değerlendirmek amaçlı yapılmamaktadır. Ergonomi aynı zamanda çözüm bulma dalı olarak da ele alınmalıdır. Ergonomideki amaç işçilerin konforunu, refahını ve prodüktivitesini sağlayabilmektir. Böylelikle iş stresi de azalacağı için firmanız adına büyük gelişimler elde etmeye başlayabilirsiniz. Tıbbi bir müdahaleye gerek kalmadan ve herhangi bir iş kazası ya da hastalığı meydana gelmeden önce ergonomi sayesinde gerekli önlemler alınabilmektedir.

Ergonomi dizayn, değişiklik, düzenleme, ürün prodüktivitesi, iş ve ürün kalitesini arttırmaya yönelik ekipmanların bakımında ortaya çıkabilir. Ayrıca kolay ve hızlı işlem yapabilme, servis ve bakım için iş bölgenizde dizayn işlemleri için de ergonomi kullanılmaktadır.

 

Yüksek prodüktivite ve çalışan personellerin güvenliğinin sağlanabilmesi için işyerlerinizde yer alan fiziksel faktörlerin kontrolü de ergonomi çerçevesinde ele alınır. İşyerlerindeki fiziksel faktörler sıcak, soğuk, gürültü, nem, aydınlatma ve titreşim kontrolü gibi konuları içermektedir.

Ergonomi ölçümleri ve uygulamaları sonrasında çalışan personellerin mevcut görevlere uyması ve görevlerin personele tamamen uyumlu hale getirilmesi sağlanır. Bu tür girişimler ve çalışmalar sonucunda personel kapasitesi ve işlerinizin ihtiyaçları arasında uygun bir uyum sağlanır.