paratoner ölçümü

paratoner ölçümü

paratoner ölçümüİşyerlerinde çalışan personellerin güvenliğini sağlayabilmek için dikkat edilmesi gereken pek çok farklı uygulama mevcuttur. Bu uygulamalar arasında yer alanlardan birisi ise paratonerlerin ölçülmesidir. TETKO olarak iş güvenliğinin sağlanabilmesi için sizlere profesyonel paratoner ölçümü hizmetlerimizi sunmaktayız. Gerekli paratoner ölçümlerinizi yaptırdıktan sonra maddi ve manevi kayıpları önlemeye başlayabilirsiniz.

2001 yılında yayımlanan ve yürürlüğe giren “Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği” çerçevesinde paratonerlerin ölçümüyılda 1 defa yapılmalıdır. Yıldırım düşmesi gibi doğal felaketlerin önüne geçilebilmesi, personellerin ve işyerlerinizin zarar görmemesi için bu ölçüm düzenli olarak yapılmalıdır. Ölçümleri düzenli olarak yaptırmadığınız zaman can ve mal güvenliğini tehlikeye atmış olursunuz.

Paratoner Ölçüm Nasıl Yapılır ?

paratoner ölçüm cihazıParatoner tesisatınızda meydana gelebilecek olan bir aksaklık, paratonerlerin işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirememesine sebep olur. Topraklama yönetmeliklerine uygun olarak yapılan paratoner ölçümleri yılda 1 defa yapıldığı zaman yasalara da uyum sağlanmış olur. Arızalı bir durum tespit edilmemiş olsa bile ölçümler düzenli bir şekilde tekrarlanmalıdır.

Ölçüm yapılırken temel olarak paratonerlerin sağlamlığı kontrol edilir. Paratoner direklerinin sağlam olması ve uç kısımlarının paslanmamış olması gereklidir. İletken yapıya sahip paratonerin bağlantı noktalarının da gevşek olduğu durumlarda mutlaka sıkılması gereklidir. Aksi takdirde büyük yangınların çıkmasına sebep olabilir.

Topraklama konusunda önemli olan bir diğer nokta ise temas yüzeyidir. Direnç fazla olduğu zaman topraklama sorunları çıkmaması için vakit kaybetmeden düşürülmelidir. Her cihazın topraklama işlemi ise işyerinde ayrı ayrı yapılmak zorundadır.

Yüzlerce insanın ölümü ile sonuçlanan ve ihmalden dolayı ortaya çıkan kazaları önleyebilmek istiyorsanız TETKO olarak sizlere sunduğumuz paratoner ölçümü başvurabilirsiniz. Ölçümlerimizden sonra sizlere detaylı raporlarımızı da sunmaktayız. Ayrıca bu ölçümlerin yasal olarak yapılması zorunlu olan ölçümler olduğunu da unutmamalısınız.

Paratoner (Yıldırımsavar) Nedir? Görevleri Nelerdir?

Yıldırımsavar olarak da isimlendirilen Paratonerler yıldırım düşme ihtimali olan bölgelerde can kaybına sebep olacak yerlere konularak düşen yıldırımları etkisiz hale getirmek için yapılmış aletlerdir. Yani havada bulunan elektrik yükünü (yıldırım gibi) toprağa aktarır. Paratonerler gökyüzüne yakın mesafelere konulur. Paratonerlerin yapısı oldukça basittir.
Toprağa bağlanmış demir çubuk olarak tanımlayabiliriz. Çünkü paratoner yada yıldırımsavarların görevi oluşan yıldırımları toprağa aktarmak. Örneğin Fransa’daki Eyfel Kulesi aynı zamanda bir paratoner görevi görmektedir.

Hemen Teklif Al

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]