termal konfor ölçümü

termal konfor ölçümü

termal konfor ölçümü nasıl yapılırTETKO olarak iş yerlerinizin yasalara uyumlu bir şekilde faaliyetlerini sürdürebilmesi ve personellerinizin güvenliğini en sağlıklı şekilde ele alabilmesi için sizlere hizmet vermeye devam ediyoruz. Termal konforun iş yerlerinde sağlanabimesi için de uzman ekibimiz ile birlikte termal konfor ölçümü faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz.

Termal Konfor Ölçümü genel anlamda iş yerinde çalışmakta olan personellerinizin sıcaklık, nem, hava akımı gibi durumlarda iklim koşulları açısından bedensel ve zihinsel olarak faaliyetlerini rahat ve güvenilir bir şekilde sürdürebilmesini ifade eder.

 

Kapalı bir iş yerinde çalışmakta olan personeller ve iş veren kişiler genellikle konfor rahatlığının farkına ilk bakışta varamazlar. Fakat bir süre geçtikten sonra Termal Konfor’un etkisi mekanlarda hissedilmeye başlar. Termal konfor koşullarının mevcut olmadığı çalışma ortamlarında bir süre sonra rahatsızlık ve sıkıntı hissiyatı başlar.

Çalışma ortamlarında ısı etkilenmeleri ve konforsuz çalışma ortamları meydana geldiği zaman personellerin sağlığı olumsuz yönde etkilenebileceği gibi aynı zamanda iş kazalarında artma ve iş performansında düşüş yaşama gibi olumsuz ve ciddi durumlar da ortaya çıkmaktadır.

Termal Konfor Şartları Nelerdir ?

termal konfor şartları yönetmeliği

İş yerlerindeki Termal Konfor ‘un sağlanabilmesi için temel olarak dört ayrı noktaya dikkat edilmesi gereklidir. Bunlar hava sıcaklığı, havanın nem yoğunluğu, hava akım hızı ve radyant ısıdır.

1. Hava Sıcaklığı

Sıcaklık, herhangi bir cismin sıcaklığının ya da soğukluğunun belirtildiği ölçüdür. Isı enerjisinin şiddeti olarak da nitelendirilir. Sistemin ortalama moleküler kinetik enerjisinin de bir ölçüsü olarak ele alınmaktadır. İş yerlerindeki ortam sıcaklığı termometreler ile ölçülür. İnsan vücudunun 36 ile 37 derece arasında sıcaklığa karşı dayanıklılığı vardır. Ölçümler firmamız tarafından tamamen profesyonel bir şekilde yapılmaktadır.

2. Nem

Havada her zaman belirli miktarda nem yer alır. Havadaki nem miktarı bağıl nem olarak ifade edilmektedir. Bağıl nem belirli sıcaklık derecesindeki hacmin havada yer alan su buharı miktarının aynı sıcaklıkta olduğunu belirtir. İş yerlerindeki bağıl nem oranları %30 ile %80 arasında olmalı ve bu sınırlar kesinlikle aşılmamalıdır.

3. Hava Akımı

Hava değişiklikleri sebebiyle ortaya çıkan ve havanın atmosferde veya ortamda yer değiştirmesi hava akımı olarak adlandırılmaktadır. İş yerlerindeki termal konforu sağlayabilmek için insan sağlığına zararlı olan gazların ve tozların iş yerindeki havadan uzaklaştırılması gereklidir. Hava akımları farklı anemometreler ile ölçülmektedir. Pervaneli ve ısıya duyarlı olarak çalışabilen çeşitli anemometreler mevcuttur.

4. Radyant Isı

Etrafta yer alan cisimlerden yayılan ısı türü radyant ısı türüdür. İş yerlerinde gereğinden fazla bir sıcaklığa sahip yüzeyle bulunduğu zaman bu tür yüzeylerde ısı radyasyonu meydana gelebilmektedir. Glop termometreler ince ve dış yüzü mat siyah ile boyanmış olan 15 cm çapındaki bakır küre merkezine yerleştirilmiş kuru termemetreler ile radyant ısı ölçümleri yapılabilmektedir.

İş yerlerinizin güvenliğini sağlayabilmek ve yasalara uyumlu işletmeler haline gelebilmelerini sağlayabilmek istiyorsanız termal konfor ölçümü için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Teklif Alın

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]