vücut titreşim maruziyet

Titreşim Ölçümü

titreşim ölçüm cihazıTitreşimler maden ve taş ocakları başta olmak üzere ulaşım araçları, sanayi ve inşaat makinelerinin çalışması sırasında meydana gelen katı, sıvı ve gaz ortamlarında yayılan ve insan vücudu tarafından algılanarak hissedilen hareketlerdir. Çalışmakta olan ve uygun şekilde dengelenmemiş olan araç ve gereçlerde titreşimin gerektiğinden daha fazla olması zararlı olabilmektedir. TETKO olarak sizlere sunduğumuz hizmetlerimiz arasında yer alan titreşim ölçümü hizmetimiz de bu gibi olumsuz durumların tespit edilmesi ve giderilmesini amaçlamaktadır.

Titreşimler ortamdaki gürültü, yüksek gerilimler, aşınma ve malzeme yıpranması gibi ekstra sorunlara da yol açabilirler. İstenmeyen sonuçların ortaya çıkması makinelerin yıpranmasına da sebep olabilir. Bununla birlikte insan sağlığı da tehlike altına girmektedir.

Endüstride yer alan titreşim kaynakları genellikle el ve el parmakları ile kol kısmına ulaşan titreşimleri oluşturan titreşim kaynaklarından oluşmaktadır. Bu kaynaklar taş kırma makineleri, kömür ve madencilik sektöründe kullanılan pnömatik çekiçer, ormancılıkta kullanılan testereler, parlatma ve rende makineler ve sanayi sektöründe yer alan elektrikli araçlardır.

Araçlar döndükleri zaman belirli bir titreşimi meydana getirirler. Bu titreşimler ise insan vücudu tarafından etkili bir şekilde hissedilebilmektedir. Titreşimlere uzun süre maruz kalmış olan kişilerde psikolojik birtakım rahatsızlıklar (dikkat eksikliği, kronik yorgunluk) hayat kalitesinde düşüş ve iş performansında azalma gibi sıkıntılar meydana gelmektedir.

Titreşimin Zararları

Tüm vücut titreşimi algıladığı zaman çalışan personellerin sağlığı ve güvenliği için büyük bir risk meydana gelmektedir. Bu riskler ve tehlikeler arasında bel bölgesinde rahatsızlık hissi ve omurga bölgesinde travma gibi durumlardır.

El ve kol titreşimleri ise çalışan kişilerin damar, kemik, eklem, sinir ve kas gibi bölgelerinde çeşitli bozukluklara yol açabilecek olan mekanik titreşim çeşitleri arasında yer almaktadır.

Çalışılan iş yerinde işçilerin mekanik titreşimlere maruz kaldıkları için ortaya çıkan riskleri ve rahatsızlıkları önleyebilmek için mutlaka iş veren kişiler olarak titreşim ölçümü yaptırmanız gerekmektedir. Personellerinizin mağdur olmaması ve iş faaliyetlerinizin devam edebilmesi için firmamız ile iletişime geçerek profesyonel titreşim ölçümü hizmetlerimizden yararlanmayı deneyebilirsiniz.

Titreşim Ölçümü Yasal Olarak Zorunlu mu ?

titreşim ölçümüÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı son olarak 22 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazetede yayınladığı yönetmelik ile birlikte titreşim ölçümlerinin yapılmasını yasal olarak zorunlu kılmıştır. İş veren kişiler çalışanların maruz kaldıkları mekanik titreşimlerin düzeyini ideal seviyelere getirmeli ve sağlıklarını güven altına almak ile yükümlüdür. Risk değerlendirmesi gerekli ölçümler periyodik olarak iş veren kişiler tarafından sürekli yapılmalıdır. Sizler de işletmelerinizin yasal olarak faaliyetlerini uygun şekilde sürdürebilmesini istiyorsanız ve çalışanlarınızın sağlığını güven altına almak istiyorsanız firmamız ile iletişime geçerek uzman ekibimizin yeni nesil araç ve gereçler ile iş yerlerinizde titreşim ölçümü yapmasını sağlayabilirsiniz. Ölçümlerimiz tamamen detaylı analizler ve araştırmalar sonrasında yapılmakta olan ölçümlerdir.