toz ölçümü yönetmeliği

Toz Ölçümü

toz ölçümüTETKO olarak iş yerlerinizde toz ölçümlerini gerekli ekipmanlarımız ve uzman ekibimiz ile birlikte yasalara uygun bir şekilde yapmaktayız. İş yerlerinizde hijyen koşullarının sağlanması ve personellerinizin sağlığının güven altına alınabilmesi için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Peki toz ölçümü yönetmeliği nedir? işyeri ortam ölçümleri kaç yılda bir yapılır?

Solunum yolu hastalıklarına yol açabilen toz, alveollere kadar ulaşabilen ve orada biriktikten sonra pnömokonyoz adlı hastalığa sebep olabilen tehlikeli bir maddedir. Kömür, tahta, ağaç, mineraller, cevher, maden ocakları ve kullanılan makinelerin üzerindeki tozlar periyodik olarak kontrol edilmelidir.

Firmamız tarafından toz ölçümleri her zaman profesyonel çerçevede, yasalara uyumlu olarak gravimetrik yöntem ile uygulanmaktadır. İstediğiniz takdirde ışık saçılımlı fotometre vasıtası ile de toz ölçümü işlemlerini TETKO firması olarak yapabilmekteyiz.

Toz ölçümünde konimetre, filtreli aletler, ışısal çökeltici ve radyasyon dedektörü gibi temel aletler kullanılmaktadır. Cihazların ölçüm yapılacak olan bölgede doğru şekilde kullanılması gereklidir. Her cihazın ve aracın farklı toz ölçüm parametreleri mevcuttur. Tozlar ise 6 ayrı temel gruba ayrılmaktadır. Bunlar kanserojen, zehirli, patlayıcı, az zararlı, radyoaktif ve fibrojenik tozlardır.

Toz Ölçümünde Uygulanan Temel Yöntemler

Toz ölçümlerinde gravimetri, radyometri, nefhelometri ve piezoelektrik terazi yöntemlerinden yararlanılmaktadır. En fazla kullanılan gravimetri toz ölçümü yönteminde kapalı ortamda 8 saat boyunca devamlı numuneler alınarak ortamdaki hava akülü sistem sayesinde sürekli olarak emilir. Bu cihazlar çok az zararlı olan tozların bulunduğu ortamlarda kullanılmaktadır.

Radyometri yöntemleri ise radyoaktif tozların yer aldığı mekanlar için gerekli olan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde tozların karbon içeriğinin ölçümleri yapılabilmektedir. Siyah duman olarak adlandırılan yöntem ise ortamdaki siyah duman ile yapılan yöntemdir. Evlerde ve iş yerlerinde kömürlü ısıtma sistemleri kullanıldığı zaman bu yönteme başvurulur.

Tozlar Hangi Çeşitleri ve Zararları Nelerdir?

toz ölçümü nasıl yapılırİnsan sağlığına zarar veren tozlar arasında ilk sırada fibrojenik tozlar yer almaktadır. Silikoz ve aspestoz gibi pnömokonyoza sebep olan tozlar bu kategoride yer alırlar. Toksik tozlar ise vücuda alındıkları zaman akut veya kronik zehirlenmeye yol açabilen son derece tehlikeli olabilen metal tozlardır.

Radyoaktif toz olarak adlandırılan tozlar ise uranyum, seryum, trityum ve radyum tuzlarından oluşmaktadır. Ayrıca alerji yapan tozlar da egzama ve astım gibi hastalıkları tetikleyebilen toz çeşitleridir ve insan sağlığı açısından son derece zararlıdır.

Mesleki akciğer hastalıklarının meydana gelmemesi ve yasalara uygun bir şekilde iş faaliyetlerinizin devam edebilmesi için firmamız ile iletişime geçerek toz ölçümlerinizi periyodik olarak yaptırmayı deneyebilirsiniz. İş verenler olarak yaptırmanızın zorunlu olduğu bu ölçümleri sizler için profesyonel bir şekilde yapmaktayız.